Trenerska Porada Tygodnia #7

Posted by

“Pierwszy raz, kiedy coś wykonujesz, jest okropny”

Kiedy zaczynasz trening siłowy, na początku jest taki okres czasu, kiedy postęp jest bardzo szybki. Niestety nie jest to z powodu zwiększonej siły, lecz z powodu nauki jak poprawnie wykonywać ruchy. Jest to znane jako Efekt Uczenia się. Dopiero gdy Efekt Uczenia się będzie miał miejsce zaczynasz widzieć postępy, które są spowodowane adaptacją mięśni poprzez trening siłowy.

To pojęcie może być zaobserwowane w innych częściach treningu. Na przykład każde nowe ćwiczenie, które trener próbuje w trakcie treningu, posiada okres czasu, w którym zawodnicy i drużyna uczą się jak to ćwiczenie działa. W którymś momencie wykonywanie ćwiczenia ma znaczący postęp. Nie jest to rzeczywisty rozwój umiejętności, ale Efekt Uczenia się. I warto zauważyć, że przed Efektem Uczenia się, wykonanie ćwiczenia jest okropne. To samo dotyczy rozgrzewki i małych gier. Za każdym razem, kiedy trener przedstawia nową grę, wykonanie jest okropne, zanim Efekt Uczenia się będzie miał miejsce.

Lekcją jest, że kiedy robisz coś na treningu po raz pierwszy, nie oczekuj, że wykonanie będzie znakomite. Odpręż się i pozwól zawodnikom rozpracować jak wykonać to ćwiczenie. I odwrotnie, w momencie kiedy rozpracują to ćwiczenie, nie myl wykonywania ćwiczenia z rzeczywistą nauką. Wszystko wymaga czasu.


* Artykuł przetłumaczony na język polski przez Zuzannę Dulnik.

Po Angielsku


Read about the great new Vyacheslav Platonov coaching book here.

Cover v2

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s