Ayak Bileği Yaralanmalarını Önleme

Posted by

My recent post on preventing ankle injuries has been translated into Turkish by Serdar Mengi from the volleyball portal voleybolaktuel.com.  The translation appears here.

Ayak bileği burkulması, her düzeyde voleybolda en sık görülen akut yaralanmalardır. Yayınlanan bu makaleye göre, yaralanma nedeniyle kaybedilen süre, toplam sürenin % 30’unu oluşturuyor. Bu nedenle, teknik direktör mantıksal olarak, ekibindeki ayak bileği burkulmalarının sayısını ve şiddetini azaltması gerektiğinin farkında olmalıdır. Burkulmayı önlemek için, mantıksal olarak oyuncuların ayak bileklerini bantladığını ve / veya birkaç farklı ayak bileği koruyucusu kullandığı görülüyor. Ancak belki de bu tür bir yaralanmayı önlemek için daha fazla şey yapmamız gerekiyor. Sorunu biraz inceleyecek olursak.

Göz önüne alınması gereken ilk şey, ayak bileğindeki burkulmaların yaygın olması. Biz en yaygın voleybol yaralanmalarının bu olduğunu biliyoruz, fakat aslında bu gerçek mi?  2014 Dünya Şampiyona’sında, her 420 maçtan birinde, tek bir voleybalcu için bir ayak bileği burkulma ihtimalinin çok yüksek olduğu hesaplandı. Farklı bir bakış açısıyla baktığımızda, son iki sezonda bir ayak bileği burkulması yaşadım. Her oyuncunun sezon başına 50 net eylemi geçekleştirdiği var sayılırsa (hücum + blok gibi), bu 17.500 potansiyel yaralanmaya denk gelir. Pasörleri  ve liberoları çıkartacak olursanız, takımda on oyuncu kalır ve  iki sezon boyunca 175,000 potansiyel yaralanma, 1 gerçek sakatlık gerçekleşti. Bilinen ayak bileği burkulmaları yaygın bir voleybol yaralanması olduğudur, aslında bu kadar yaygın değildir. Aslında, bu miktar şaşırtıcı derecede nadirdirler.

Şimdi bir ayak bileği burkulmasının gerçekleşmesini düşünelim. En basit haliyle, iki (veya daha fazla) kişi aynı zemini kullanmaya çalıştığında bir ayak bileği burkulması oluşur. Ayak bileği burkulmalarını önlemenin en belirgin yolu, iki oyuncunun aynı zemini kullanmaya çalışmamasını sağlamaktır. Bunların daha az bir kısmı ise, koçun uygun sistem ve yapıları yerine getirmediğinden kaynaklanmaktadır. Her durumda sistem ve yapılar net olmalıdır.  Bu aynı zamanda taktiksel olarak mantıklıdır, çünkü aynı bölgede yer alan iki oyuncu karışıklığa neden olur ve diğer alanları açık bırakır. Oyuncu yerleşiminde ve aynı yerde yer almalarının önemli bir nedeni de olan vesilelerin çoğunluğu konsantrasyon eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Son on yılda, konsantrasyon eksikliğinden kaynaklanmayan, içinde bulunduğum herhangi bir uygulamada tek bir ayak bileği burkulması hatırlamıyorum. Bu, genel olarak odaklanma eksikliği veya yorulmadan kaynaklanabilir. Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, oyuncuların sıklıkla yorgun düştükleri ve en az odaklandıkları sezonun son ayında ayak bileği burkulmalarının% 80’i ortaya çıkıyor.

Özetlemek gerekirse, ayak bileği burkulması inanılmaz derecede nadirdir. Ve bu nadir sakatlığı önlemenin en iyi yolları ; iyi bir yerleşim sistemi, Eğitim ve antremanları iyi yönetmek, tamamen odaklanmaya yönelik bir ortam oluşturmaktır.


Read about the great new Vyacheslav Platonov coaching book here.

Cover v2

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s